Co to jest abakus i czym różni się od sorobanu?

Od kiedy dzieci powinny zacząć zajęcia dodatkowe?
1 marca 2018
Show all

Co to jest abakus i czym różni się od sorobanu?

Abakus_soroban

Abakus – starożytne liczydło

Była to deska z wyżłobionymi rowkami, które symbolizowały kolejne potęgi dziesięciu. Dzięki temu – ułatwiało liczenie. Używany był w Rzymie i Grecji od 440 p.n.e. do XVIII wieku. To właśnie abakus był prekursorem liczydła i maszyn liczących, rozpowszechnionych także w innych krajach Europy. Obliczeń dokonywano poprzez wkładanie i przekładanie kamyków w rowkach.

Chińczycy używali liczydła zwanego suanpan. Nie ma pewności, czy jest ono wytworem własnym pomysłowości chińskiej czy też powstało na bazie abakusa rzymskiego. Odmiana japońska abakusa nosi nazwę soroban.

Soroban czyli liczydło japońskie

Składa się z pręcików z koralikami i poprzeczną belką. W jednej linii znajdują się 4 koraliki poniżej belki i 1 koralik powyżej niej. Obliczeń dokonuje się poprzez przesuwanie koralików do lub od belki poprzecznej. Każda pionowa linia przedstawia 1 cyfrę w liczbie. Każdy z koralików poniżej belki poprzecznej ma wartość równą 1, a powyżej niej wartość równą 5. Dziesięć kombinacji położeń koralików na jednej linii odpowiada dziesięciu cyfrom:

 

Mimo że Japonia jest krajem wysoce skomputeryzowanym, to przyrząd ten nadal jest tam wykorzystywany do wykonywania obliczeń. Wprawny rachmistrz jest w stanie szybciej dokonać obliczeń na sorobanie, niż niewprawny użytkownik za pomocą kalkulatora. Im większe liczby występują w obliczeniu, tym szybsza jest metoda liczenia na sorobanie. Przykładowo 1 milion wymaga przesunięcia 1 koralika, podczas gdy w kalkulatorze należy wcisnąć 7 cyfr.

W ostatnich latach naukowcy – w oparciu o doświadczenia i wykorzystanie nowoczesnych technologii – wykazali, iż korzystanie z sorobanu rozwija prawą półkulę mózgu. W niektórych krajach wprowadzono w szkołach naukę posługiwania się tym liczydłem z korzyścią dla uczniów.

 Szkoły Brainobrain rozwijają dzieci z sorobanem już w 25 krajach na całym świecie.

Suan Pan

Jest abakusem chińskiego pochodzenia, który był znany już w X w., jednak kto wymyślił dokładnie konstrukcję suanpana nie wiadomo. W każdej sekcji górnej znajdują się dwa koraliki o wartości pięć i pięć koralików. W każdej dolnej o wartości 1. Ta konfiguracja jest używana do obliczeń w systemie dziesiętnym i szesnastkowym. Gdy wszystkie koraliki w suanpanie są używane, każda kolumna może reprezentować liczby od 0 do 15.

System szesnastkowy

Tradycyjna chińska jednostka wagowa była systemem szesnastkowym. Jeden jin to szesnaście liang. Suanpany były powszechnie używane na rynkach do wykonywania obliczeń za pomocą jednostek szesnastkowych.

Zdjęcia : wikipedia – soroban i suanpan

enseignement-latin.hypotheses.org