Czy muzyka wpływa na rozwój małych dzieci?

Jak spędzać wakacje z dzieckiem?
3 lipca 2017
„Moje dziecko źle się odżywia”. O zmianie nawyków żywieniowych dziecka i rodziny
20 lipca 2017
Show all

Czy muzyka wpływa na rozwój małych dzieci?

muzyka dziecko


Czy muzyka wpływa na rozwój małych dzieci?Bardzo często wielu rodziców posyła swoje dzieci na zajęcia muzyczne czy umuzykalniające (to jest różnica! :)) nie zdając sobie tak naprawdę sprawy, jak mogą one wpłynąć na rozwój ich malucha. Sama się z tym spotykam, że większość osób przyprowadza swoje dziecko „żeby sobie pośpiewało, potańczyło”, „bo nie ma kontaktu z innymi dziećmi” itd. Oczywiście – to również jest ważne: kontakt z rówieśnikami rozwija umiejętności społeczne, adaptacyjne czy też modeluje samoświadomość dziecka. Ale czy sama muzyka ma jakikolwiek wpływ na rozwój naszych pociech?

Odpowiedź jest prosta: TAK!

Z muzyką jest trochę tak, jak z językiem: stanowi ona podstawę naszej ludzkiej egzystencji. Dlatego też jest nieodłącznym czynnikiem, który wpływa na rozwój naszych dzieci. Systematyczna aktywność muzyczna małych dzieci skutkuje akceleracją ich ogólnego rozwoju. AKCELERACJA – ależ trudne słowo! Co ono oznacza? Akceleracja, czyli przyspieszenie: systematyczna aktywność muzyczna małych dzieci przyspiesza ich rozwój (fizyczny, psychiczny i biologiczny). No dobrze, ale stwierdzenie „ogólny rozwój” mnie również nigdy nie przekonywało – więc na co konkretnie działa muzyka?

Co konkretnie rozwijamy umuzykalniając nasze dziecko?
1. Skupienie (koncentrację) i podzielność uwagi
2. Myślenie (to logiczne, i to kreatywne) i zapamiętywanie
3. Orientację w funkcjonowaniu własnego ciała i orientację przestrzenną
4. Kreatywność i wyobraźnię
5. Umiejętności społeczne i emaptię
6. Mowę i słuch
7. Kształtujemy emocje i emocjonalność

To są tylko te najważniejsze aspekty rozwijane przez muzykę. Mogłabym ich oczywiście jeszcze kilka wymienić ;)

To już wiemy czym jest akceleracja, na co wpływa muzyka – ale dlaczego ja wciąż mówię tylko o małych dzieciach? Ta kwestia wydaje się być najważniejsza. Wielu z nas (ja również do pewnego momentu) nie zdaje sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ma dla naszego dziecka DOŚWIADCZENIE, które zbierze w okresie niemowlęcym i dziecięcym. Często bagatelizujemy te etapy rozwoju twierdząc, że dziecko i tak nic nie zapamięta. To wielki BŁĄD! Czas do 5-tego roku życia jest najważniejszym okresem rozwoju naszego dziecka! To czego nauczy się ono w ciągu tych pierwszych 5-ciu lat swojego życia – będzie rzutowało na jego dalsze życie i stanowi podstawę jego późniejszego rozwoju edukacyjnego. Ma to wielki związek z rozwojem mózgu właśnie w tym okresie.

Właśnie dlatego tak ważne jest jak spędzamy czas z naszym maluchem, jak wykorzystujemy jego umiejętności, co robimy aby mógł rozwinąć się jak najlepiej i jak najpełniej. To przecież my, rodzice, jesteśmy najważniejszymi (i pierwszymi!) nauczycielami naszego dziecka. To od nas ono się uczy i to na nas polega. Dawajmy więc to, co dla niego najlepsze!

Autor: Monika Skuza z Music Playground
www.musicplayground.eu
FB: @musicplaygroundpl
IG: music.playground