Od kiedy dzieci powinny zacząć zajęcia dodatkowe?

Jak podróżować z dziećmi?
27 lipca 2017
Abakus_soroban
Co to jest abakus i czym różni się od sorobanu?
9 marca 2018
Show all

Od kiedy dzieci powinny zacząć zajęcia dodatkowe?

Portrait of lovely girl doing sums on transparent board with schoolmates on background

Zajęcia dodatkowe, czy też pozalekcyjne wywołują wiele emocji zarówno u rodziców, jak i dzieci. Część osób uważa je za niepotrzebne, a część jako niezbędny dodatek do dzieciństwa, który ma coś polepszyć – od umiejętności po humor. Zanim jednak pożre nas brak czasu z powodu mnogości, wydawało by się potrzebnych zajęć na które zapisaliśmy pociechę, zastanówmy się czym one są i które z nich są tak naprawdę naszemu dziecku potrzebne lub niezbędne.

Czym są zajęcia dodatkowe?

Zajęcia dodatkowe można podzielić na obowiązkowe i nieobowiązkowe. Zajęcia obowiązkowe ​to są wszystkie te, które potrzebne są do zdrowego i pełnego rozwoju dziecka np rehabilitacja, logopeda czy psycholog. To spotkania dzięki którym zwiększamy szansę na łatwiejsze, spokojniejsze, bardziej świadome funkcjonowanie w dzisiejszym świecie i możliwość lepszego rozwoju. Dlaczego nazywam je obowiązkowymi? Ponieważ są niezbędne dla zdrowia psycho-fizycznego, bez którego nie jesteśmy w stanie dobrze zarządzać naszym życiem i o nim decydować. Dzieci nie są w stanie zrozumieć wagi takich zajęć, ponieważ czasem są dla nich wymagające i nie zawsze ciekawe. Zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe, bez względu czy obowiązkowe, czy nie, rodzic musi w nie wierzyć, wiedzieć co się będzie na nich działo, czego po nich oczekiwać. Dzięki temu w pełni świadomie będzie mógł wspierać dziecko i jego wysiłki. Dzieci zawsze wyczuwają nastawienie rodziców do zajęć, trenerów, nauczycieli czy po prostu do innych ludzi.

Zajęcia nieobowiązkowe​, jak sama nazwa wskazuje są to dobrowolne zajęcia dodatkowe. Tutaj dziecko ma prawo do wyboru jakie one będą i czy chce na nie chodzić. Dorosły owszem planuje zajęcia swojemu dziecku, jednak musi pamiętać, że mają one sprawiać dziecku radość​, mają je rozwijać, mają być dla nich przyjemne, mają spowodować, by dziecko spełniało dzięki nim swoje (nie rodzica) marzenia​. Warto zapoznać się z ofertą w wielu miejscach, popytać znajomych czy nauczycieli, zanim podejmiemy decyzje.

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Gdy dziecko ma taką potrzebę bez względu na wiek. Zajęcia obowiązkowe zalecane są do rozpoczęcia jak najwcześniej, ponieważ są to aktywności na które powinno uczęszczać. Zajęcia dodatkowe (obowiązkowe czy nieobowiązkowe) dają pozytywny odzew, gdy dziecko jest pewne, że chce brać w nich udział. Zanim zdecydujemy się na kilka zajęć dodatkowych, przemyślmy ile jest naprawdę potrzebnych, a ile jest zapychaniem wolnego czasu. Wg badań, dzieci z krajów, w których mają dużo wolnego czasu dla siebie, są bardziej szczęśliwe. To od rodziców zależy jak nauczą go spędzać. Czy dadzą komputer do grania czy zapiszą na kurs programowania, czy podsuną książkę albo zainteresują rysunkiem. W dzisiejszych czasach mamy coraz więcej możliwości. Możemy zapisać dziecko również na jogę, by się wyciszyło i znalazło równowagę, na liczenie na abakusie, by łatwiej było się mu skupić i uczyć, czy na taniec w którym wyrazi siebie.

Najważniejszą rzeczą powinna być radość, którą wywołują te zajęcia. Dzieci mogą zostać mistrzami czy geniuszami, ale bez poczucia radości z rozwijania się​, nie będą potrafili być szczęśliwi.

Dorota Podgórska – Brainobrain